trešdiena, 2010. gada 27. janvāris

Somas, somiņas

Somiņa, laikam, ir viens no noslēpumainākajiem sieviešu aksesuāriem: visi to redz, bet neviens nezin, kas tajā iekšā. 

Un izrādās - arī senos laikos somiņas ir bijusi liela nozīme sievietes dzīvē un tās bija tik pat neatņemama garderobes sastāvdaļa kā mūsdienās. 


   

Papētot vēstures rakstus par šo daudzveidīgo sieviešu vājību, atklājās, ka tā tika gatavota no visdažādākajiem materiāliem, forma un lielums mainījās atkarībā no laikmeta. Viduslaikos naudu un sīkas lietiņas glabāja kabatiņā pie jostas vai ādas maisiņā, ko arī piestiprināja pie jostas. Burgundijas galma 14. un 15. gs. naudas maisiņš bija galminieku tērpa sastāvdaļa. Vēlajā gotikas laikā somiņu aizstāja visdažādākā lieluma maisiņi. No rokoko laika līdz pat 19. gs. dāmas, saitē uz rokas pakārtus, nēsāja bagātīgi izrotātus un izšūtus maisiņus. Somiņas ar garu rokturi nēsāja Franču buržuāziskās revolūcijas laikā. Bīdermeijera laikā arī vīrieši nēsāja naudas maisiņus, bet pilsētas sievietēm bija dekoratīvi maisiņi dažādiem šūšanas piederumiem. Cietās somiņas parādījās samērā vēlu - tikai 20. gs. sākumā. Un tad tikai sākās! Formas, krāsas un materiālu va¬riantiem, tāpat kā somdaru fantāzijai, nav robežu.

Turklāt - mūsdienu mākslinieki ir paziņojuši, ka somai ir jāsakan nevis ar apaviem, bet gan ar aksesuāriem - arī šajā ziņā drīzumā gaidāmi jaunumi.

Un nu lūk, tad nu šajā jaundibinātajā Noslēpumu Kambaru sadaļā piedāvāju aplūkot un izvēlēties sev neparastu sabiedroto, kādu uz ielas noteikti nesastapsiet kādas pretīmnācējas rokās.

"Maijpuķītes"

Mazo somiņu neparastu dara tumša metāla somu furnitūra. Materiāls, protams, - filcs, kas mazliet izgreznots ar neuzkrītošām  pērlītēm.

komplekts

soma un cepure " atturīgā dāma"

Tumši pelēks ir pats darinājums, akcentam izmantota volān'dzija un pērļota pērle. Beigās visam pieskaņojās arī pati volānšalle. soma "ziedošā tumsa"

Tapusi no melna filca;  dekori - zili violeta efektdzija un balta filca šķiedras; pērļota poga ar dzintarkrāsas stiklu vidū.


Soma "Zemūdens pasaule"

Šim daiļdarinājumam izmantoti dažādu  pērlīšu izšuvumi - koks, gliemežvāks, pērļu imitācija, pat dzintars un, protams, - filcs.
 

3 komentāri: